مقالات :: مقالات

ستاره ای دیگر در راه است ...

297 شماره اطلاع نامه : ستاره ای دیگر در راه است ... 1389/11/28 ستاره ای دیگر در راه است ... مقالات :: مقالات ستاره ای دیگر در راه است ...
ستاره ای دیگر در راه است ...

ستاره ای دیگر در راه است ...


برای اولین بار در نیمه دوم دیدار برابر میلان به میدان آمد ولی شاید هرگز تصور نمی کرد که فوتبال در تنها 8 بازی به او درس های زیادی بیاموزد. بازی های فوق العاده خوب، گلزنی در برابر پالرمو و اشتباهات تاثیر گذار در برابر اینتر جزیی از کارنامه فوتبالی میکله کامپورزه می باشد.

 

میکله کامپورزه در سن 12 سالگی به فیورنتینا پیوست. پدر او 4 روز در هفته وی را با اتوبوس از شهر پیزا به فلورانس می فرستاد تا در تمرینات این تیم شرکت کند.

 

ایلاریو ساتورنی یکی از استعداد یاب های تیم فیورنتینا در این باره گفت: "او به تیم پیزا بسیار نزدیک بود چرا که والدین این بازیکن نگران کودک خود برای این سفر های پیاپی بودند." البته نگرانی آنها بی مورد نبود. خواهر میکله در یک تصادف رانندگی جان خود را از دست داده بود و همین مسائله نگرانی پدر و مادرش را بیشتر می کرد.

 

اما میکله تصمیم خود را برای تبدیل شدن به یک فوتبالیست حرفه ای گرفته بود. شب ها زود به رختخواب می رفت و تمامی سفر های تفریحی با خانواده را رد می کرد و پس از مطالعه درس هایش، ساندویچ خود را برداشته و برای سفر 90 دقیقه ای به فلورانس آماده می شد.

 

او کار خود را به عنوان یک هافبک مرکزی آغاز کرد اما همیشه علاقه مند به تیم یوونتوس و الساندرو نستا بود. دیوار های اتاق وی پر از پوستر های این بازیکن ملی پوش شده بود و نهایتا نیز پست خود را با نظر مربی اش تغییر داد تا به عنوان یک مدافع مرکزی انجام وظیفه کرده و به الگوی ورزشی خود نزدیک تر شود.

 

کامپورزه خیلی زود به یکی از بهترین بازیکنان تیم جوانان فیورنتینا تبدیل و در سال 2008 با مربیگری رناتو بوزو قهرمان رقابت های جوانان ایتالیا شد و فصل گذشته نیز با فیورنتینا قراردادی 5 ساله و حرفه ای را امضا کرد.

 

میکله و تمامی بازیکنان جوان فیورنتینا از زمان حضور میهایلویچ به بازی در تیم بزرگسالان فیورنتینا امیدوار شدند چرا که میها از اعتماد به جوانان و احتمال بازی دادن به آنها سخن گفته بود. میها نهایتا به حرف خود عمل کرد و در شرایطی که ویولا در خط دفاعی اوضاع بحرانی را پشت سر می گذاشت جوانی را به فوتبال ایتالیا معرفی کرد.

 

در دیدار برابر میلان که اولین بازی میکله کامپورزه به شمار می رفت وی موفق شد برای یک نیمه کامل زلاتان ابراهیمویچ را کنترل کرده و اجازه هیچ گونه فعالیتی را به مرد شماره یک میلان صدر نشین رقابت های سری آ ندهد. پس از آن بازی سیینسا میهایلویچ این گونه از بازی وی تمجید کرد: "میکله هرگز ترس را به بازی خود راه نداد."

 

مصدومیت ها و محرومیت های مدافعین فیورنتینا به معنی این بود که این بازیکن 18 ساله می تواند چند بار دیگر نیز لباس بنفش تیمش را بر تن کند. میکله در برابر یوونتوس نیز به میدان رفت و بار دیگر با بازی خود همگان را تحت تاثیر قرار داد.

 

از دیگر نکات جالب این بازیکن می توان به روح رهبری و قدرت روانی بالای او اشاره کرد. او پس از اینکه چند نمایش درخشان در ترکیب تیم فیورنتینا از خود نشان داد در یک مصاحبه بدون در نظر گرفتن شرایط سنی خود به طرز جالبی از هدف های تیمش در این فصل یاد کرد: "ما باید به سرعت به امتیاز 40 برسیم و با قدرت و شخصیت بیشتری بازی کنیم. ما در خانه به خوبی بازی می کنیم ولی خیلی زود باید خود را از این وضعیت نجات دهیم."

 

این مصاحبه شاید برای بازیکنی در سن و سال میکله کامپورزه مقدای جسورانه و زود باشد ولی در مقابل نشان دهنده شخصیت و توان روانی بالای این بازیکن می باشد. شاید بتوان از وی در کنار آندره آ رانوکیا و لئوناردو بونوچی به عنوان آیندگان خط دفاعی تیم ملی ایتالیا نام برد.

 

اما شاید بهترین بازی وی در برابر پالرمو بود. جایی که موفق شد با زدن اولین گل زندگی ورزشی حرفه ای خود، به کسب اولین پیروزی خارج از خانه فیورنتینا نیز کمک کند.  پس از این بازی میهایلویچ با تمجید از مدافع جوان تیمش اعلام کرد که میکله او را به یاد آلدایر مدافع اسطوره ای فوتبال برزیل می اندازد.

 

اما شب سیاه کامپورزه در دیدار برابر اینتر رقم خورد. بازیکن جوان فیورنتینا در این بازی نیز عملکرد مناسبی داشت اما برای اولین بار در دفع یک توپ اشتباه می کرد که از بدشانسی وی آن توپ تور دروازه تیمش را به لرزه در آورد. در نیمه دوم بازی با اینتر نیز وی با اشتباه در مهار اتوئو موجبات گل دوم اینتر را فراهم کرد.

 

میکله کامپورزه در 8 باری که برای تیم فیورنتینا به میدان رفته آنقدر خاطرات شیرین برای هواداران به جای گذاشته که شاید بتوان اشتباهات وی در بازی برابر اینتر را به سادگی فراموش کرد. البته نباید فراموش کرد که این اشتباهات باعث افزایش تجربه بازیکنان جوانی چون کامپورزه خواهد شد.

 

در هر صورت با تمامی موارد ذکر شده می توان واقعا امیدوار بود که ستاره ای دیگر به فوتبال ایتالیا معرفی شده است. فوتبالی که با مربیگری چزاره پراندلی به جوانان روی آورده و کامپورزه می تواند به حضور در تیم ملی نیز امیدوار باشد.